نحوه انتقال تصاویر از لایت روم به فتوشاپ

 

کار با لایت روم

با توجه به اینکه تمام فرمت فایل های دیگر هم با همین روش به فتوشاپ افزوده می شوند نیازی به تکرار همه آن ها نیست تنها فرمت RAW می ماند که از فتوشاپ ۸ به بعد تنظیمات ویژه خود را یافت زیرا این فرمت جز برای طراحان و عکاسانی که نیاز به جابه جایی اسناد بین سیستم عامل های مختلف با حفظ تمام ویژگی های تصویر را دارند کاربرد عام تر دیگری ندارد و اغلب کاربران معمولی فتوشاپ هرگز با تصویری با فرمت RAW بر نخواهند خورد. علاوه بر آن فرمت اصلی JPEG با عنوان JPG می تواند به همان خوبی بین تمام سیستم عامل ها جابه جا شود و بجز امکان ذخیره لایه ها بقیه ویژگی های تصویر را به خوبی برایتان حفظ خواهد کرد. برای ادامه این آموزش شما به نرم افزار فتوشاپ نسخه CC و Lightroom CC نیاز خواهید داشت.

همان طور که میدانید شرکت ادوب نرم افزار Lightroom CC را به عنوان نرم افزار بهبود تصاویر RAW معرفی می کند و آن را برای عکس های گرفته شده با دوربین با فرمت RAW مناسب می داند ولی همانطور که اشاره کردم این فرمت در ایران چندان رایج نیست و البته تکنیک ها دقیقا یکی هستند پس اگر شما هم از معدود استفاده کنندگان از فرمت RAW هستید براحتی می توانید همین تکنیک را برای انتقال تصاویر استفاده کنید.

 

مرحله اول:

انجام تنظیمات خود روی عکس در Lightroom :

در این آموزش ما تنها روی روش های انتقال یک تصویر بین دو برنامه متمرکز خواهیم بود و وارد جزئیات خود نرم افزار فتوشاپ و نرم افزار لایت روم نخواهیم شد. من یک تصویر در یک ترن هوایی بین دو قله گرفته شده است و اگر دقت کنید سیم های در گوشه تصویر وجود دارد که برای اصلاح آنها ما به هر دو نرم افزار نیاز خواهیم داشت.

 

 

این تصویر با فرمت JPEG می باشد. اگر به پنجره لایت روم قسمت پایین آن درست بالای Filmstrip نگاه کنید علاوه بر نام فایل خود پسوند “.jpg” را هم می بینید.

 

از آنجا که نرم افزار لایت روم یک نرم افزار کار بر روی پیکسل نیست و تنها روی دستور العمل هایی کار می کند که وضوح تصویر را تغییر میدهند و تنها هنگامی که ما تصویر را خروجی می گیریم این تغییرات را روی یک کپی به ما تحویل می دهد و تصویر اصلی را دست نخورده می گذارد.

مزیت استفاده از لایت روم این است که این نرم افزار کلا از شیوه های غیر مخرب بهره می برد. راستش با لغزنده های بیشمار لایت روم بر طرف کردن عیبهایی مانند نور زیاد ، رنگهای اشباع شده و حتی ایراد های اصلی مانند تقسیم نور و سایه در تصویر با این نرم افزار به راحتی قابل انجام است.

مرحله دوم:

عکس را به فتوشاپ منتقل کنیم.

برای انتقال فایل JPEG از Lightroom به Photoshop ، در نرم افزار لایت روم به منوی Photo بروید. از این منو باید دستور Edit In را انتخاب کنید . سپس از لیست باز شده گزینه Edit in Adobe Photoshop را انتخاب کنید.

 

قبل از ارسال فایل به فتوشاپ ، لایت روم از شما می پرسد که دقیقا چه چیزی را می خواهید ارسال کنید. و سه گزینه در اختیار شما قرار میدهد. Edit a Copy with Lightroom Adjustments و Edit a Copy و Edit Original اگر این اولین باری است که تصویر را به فتوشاپ ارسال می کنید که برای من هست روی اولین گزینه یعنی Edit a Copy with Lightroom Adjustments کلیک و سپس دکمه ی Edit را بزنید این کار برای شما یک کپی از تصویر با همه تنظیماتی که در لایت روم انجام داده اید را برای ویرایش به فتوشاپ می فرستد و شما تمام تنظیمات انجام شده در لایت روم را در فتوشاپ خواهید دید . این کار نرم افزار فتوشاپ را فرا می خواند و عکس را درون آن باز خواهد کرد.

 

مرحله سوم:

بعد از آنکه تصویر به فتوشاپ انتقال یافت می توانید تغییراتی پیکسلی مورد نظر خود را اعمال کنید،( توجه داشته باشید که نباید فعلا نرم افزار لایت روم را ببندید).

بعد از اعمال تغییرات در فتوشاپ ، روی گزینه File کلیک کرده و سپس گزینه ی Save را بزنید. مطمئن شوید که گزینه Save As را نمی زنید. با گزینه Save می توانید کارتان را ذخیره کرده و در لایت روم هم بصورت اتومات تغییرات را مشاهده کنید.

 

مرحاه چهارم:

به لایت روم باز گردید.

حالا که کار ویرایش با فتوشاپ تمام شده با لایت روم بروید و خواهید دید ویرایش هایی که در نرم افزار فتوشاپ انجام داده اید بر روی لایت روم هم اعمال شده است.

 

شما یک نکته جالب در لایت روم خواهید دید نگاهی به Filmstrip خود بیاندازید حالا شما دو فایل دارید یکی فایل اصلی و اورجینال و یکی فایل ادیت شده در فتوشاپ ما گزینه SAVE را زدیم ! اینجا چه خبر است ؟ راستش همه این کار ها را لایت روم انجام داده با انتخاب نوع ارسال شما اصل تصویر را حفظ کرده و یک کپی از آن را برای فتوشاپ فرستادید و فتوشاپ نسخه کپی را ذخیره کرده است حالا این فایل کپی در نام خود یک “-Edit” اضافه دارد و دیگر پسوند JPEG ندارد بلکه با پسوند “.tif” ذخیره می شود.

 

 

اگر به پنل Basic panel مراجع کنید می بینید که تمام لغزنده ها ریست شده اند لایت روم مانند یک تصویر جدید با این نسخه ویرایش شده برخورد می کند و شما دوباره می توانید تنظیماتی را در آن انجام دهید تنها تاریخچه تنظیمات قبلی را نخواهید داشت.

 

خوب به این ترتیب حالا می دانیم چگونه یک فایل ویرایش شده را از لایت روم به فتوشاپ بفرستیم چگونه برای ویرایش بیشتر به لایت روم باز گردیم و اگر نیاز بود بار دیگر فایل را در فتوشاپ باز کنیم

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “نحوه انتقال تصاویر از لایت روم به فتوشاپ

وقتی میشه همون تغییراتی که لایت روم انجام میده در فتوشاپ انجام داد، پس چه نیازی به لایت روم داریم؟

افکت هایی که بر روی تصویر در لابت روم اعمال می شود، بر خلاف فتوشاپ به پیکسل های تصویر آسیبی نمی زند.
به طور کلی اگر شما می خواهید حرفه ای کار کنید باید فتوشاپ را همراه با لایت روم استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *